Jacobs_spiselige_have

Hyldeblomst sorbet

Hyldeblomst sorbet feature

Den her is er allerede blevet en klassiker for mig (trods det faktum, at jeg endnu ikke har haft min ismaskine i et år😅). Men hyldeblomst sorbet er jo altid en vinder!

Det bliver næsten ikke mere sommerligt, når jeg tænker på hyldeblomstsorbet – faktisk kan jeg kun komme i tanke om en anden sommers, jeg synes kan konkurrere med hyldeblomstsorbet: Stikkelsbærsorbet. Hyldeblomsterne er her kun i en relativt kort periode, så det gælder om at slå til, mens muligheden er der. Og heldigvis kan man faktisk fryse blomsterne ned til senere brug. 

Man kan selvfølgelig købe hyldeblomstsaft, men det kan bare slet, slet ikke det samme som hjemmelavet hyldeblomstsaft, hvorfor vi selvfølgelig også har lavet det selv. 

Men når først det er lavet, kræver det ikke så meget at lave det om til en sorbet. 

Hyldeblomst sorbet billede

Bland æggehviden med flormelis og pisk det stift. Den klassiske test er jo, om man kan vende skålen på hovedet. Hvis det ikke falder ud, er det stift nok. Hvis det gør, ja, så må du prøve forfra😳.

Bland det herefter med hyldeblomstsaften, vandet samt saften fra en citron i ismaskinen og lad det køre i ca. 45 min. Herefter vil sorbeten blive fyldig og cremet. Du kan også lave det uden æggehviden og flormelis, men æggehviden gør bare sorbeten ekstra cremet og luftig. Vær dog opmærksom på, at bruger du for meget æggehvide, vil sorbeten forblive meget blød, selvom man fryser den.

Ovenstående mængder giver ca. 1,5 liter is. 

Håber du nyder den lige så meget som vi gør herhjemme. 

Se også andre opskrifter på is her!

 

Relaterede artikler

Jacob_i_have

MIN 70ER-VILLA HAVE

Følg med i min og min families have – både køkkenhaven og blomsterne – vores erfaringer og alt roderiet!

Andet

Opskrifter på is

Instagram